جستجوی پزشکان

آسیب های مربوط به صاعقه

آسیب های مربوط به صاعقه
۱۳۹۷-۰۶-۲۳

آسیب های مربوط به صاعقه

با این که صاعقه ممکن است یکی از تأثیر گذار ترین وبا شکوه ترین پدیده های طبیعی باشد،ولی کشنده ترین آنها هم هست،چرا که سالانه ، حدود ۳۰۰ آمریکایی را به کام مرگ می فرستد. تقریباٌ دو برابر این مقدار هم در نتیجه صاعقه زدگی دچار آسیب های جدی می شوند.وقتی قدرت صاعقه را با مقدار ظاهراٌ ناچیز برقی که در جریان های خانگی وجود دارد، مقایسه می کنیم ،این مسأله معجزه آسا به نظر می رسد که یک شخص بعد از مواجهه با ۱۰۰ میلیون تا احتمالاٌ ۲ میلیارد ولت برق ناشی از صاعقه زدگی ،زنده بماند. حقیقت آن است که حدود یک سوم کسانی که دچار صاعقه زدگی می شوند، می میرند. مدت مواجهه تنها کسری از یک ثانیه است وقسمت عمده جریان در بالا و اطراف سطح بدن بیمار «پخش می شود»، که این مطلب توضیح دهنده میزان بقای بالاست . بااین حال ،دو سومی که جان بدر می برند، تقریباٌ همگی نوعی ناتوانی طولانی مدت خواهند داشت. مقدار کمی از جریان برق یک صاعقه می تواند شخصی را فوراٌ از پای در آورد. وقتی این اتفاق می افتد ، حمله صاعقه شبیه یک دفیبریلاسیون عظیم است که قلب را دپلاریزه می کند ومعمولاٌ باعث آسیستول می شود. حتی اگر این اتفاق قلبی ابتدایی رخ ندهد، آسیب به مرکز تنفسی در مغز ویا فلج عضلات تنفسی ، می توانند بیمار را دچار وقفه تنفسی کنند. همانطور که قبلاٌذکر شد. اگر این وضعیت سریعاٌتشخیص داده ودرمان نشود، سریعاٌ باعث حمله قلبی کامل خواهد شد. ویژگی غیر معمول دیگر صاعقه این است که یک صاعقه به تنهایی می تواند از طریق آنچه اثرپخش نامیده می شود، باعث آسیب یا مرگ چند نفر شود.وقتی این اتفاق می افتد و چند بیمار در صحنه افتاده اند،قاعده ای که اولویت بندی معکوس نام دارد، به کار می رود. دراین مورد، افراد مرده ابتدا مورد درمان قرار می گیرند، چرا که ممکن است با تنفس مصنوعی به تنهایی احیاء شوندو حمله قلبی آنها برگردد.غیر از این تغییر در روند معمول اولویت بندی ،بقیه مراقبت ها به صورت معمول انجام می شوند. برای کسانی که در وقفه تنفسی هستند،تنفس مصنوعی به همراه اکسیژن با غلظت بالا ، به کار می رود .به یاد داشته باشید، اگر وقفه تنفسی به خاطر فلج عضلات تنفسی باشد،  بیماران ممکن است بعد از بازیابی کنترل خود برسیستم عضلانی ، تنفس خود بخودی را از سر بگیرند، که این امر به گروه امداد امکان می دهد، تلاش های خود را برای احیاء دیگر بیماران صرف کنند.بقیه درمان ها مثل CPR ، سطوح انرژی برای دفیبریلاسیون ،توالی داروها ودوز دارو ها ،همگی بدون تغییر باقی می مانند فراموش نکنید که ممکن است یک آسیب مغزی غیر قابل مشاهده ، رخ داده باشد،بنابراین مراقب نشانه های آسیب به سریا افزایش فشار داخل جمجمه که با تغییرات سطح هوشیاری یا علایم حیاتی مشخص می شوند، باشید.

اورژانس های قلبی ناشی از دارو

موارد مستند استفاده غیر مجاز از دارو ،چه داروهای طبیعی وچه مواد صناعی ،صدها مورد در سال است. گزارش شده که آزتک ها به مصرف مواد توهم زا ، به ویژه قارچ های پسیلو سیبین عادت داشتند. مصرف کوکائین در در حدود قرن ۱۶ به ثبت رسیده ومصرف آن به طور تقریباٌ قطعی ، در بین مردم آمریکای جنوبی، که گیاه کوکا ،بومی آنجاست ،سابقه داشته است.یک اورژانس وابسته به دارو را بر حسب پاسخ بدن می توان فعال کننده یا تضعیف کننده سیستم عصبی در نظر گرفت . مواد فعال کننده سیستم عصبی شامل آمفتامین و داروهای مشابه آمفتامین که هم در برگیرنده مواد قانونی  (مجاز ) وهم مواد غیرقانونی (غیرمجاز ) است، می باشند. موارد قانونی را می توان به دو دسته محصولات قابل نسخه کردن وبدون نیازبه نسخه تقسیم کرد. درمقام مقایسه ،مواد تضعیف کننده سیستم عصبی معمولاٌ از هروئین ، مواد مخدر دیگر ،آنالوگ های جدید مواد مخدر ،تضعیف کننده های دیگر CNS یا خواب آورهای آرام بخش تشکیل می شوند.

 

 

 

 

نکات مشابه

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکوی قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

درمان در خانه

سرم تراپی و تزریق سرم در منزل

ویزیت متخصص در منزل

futbalove dresy na predaj maglie calcio online billige fotballdrakter Billiga Fotbollströjor Barn billige fodboldtrøjer basketbalové dresy tanie koszulki piłkarskie maillot de foot personnalisé fussballtrikots günstig Fotbalove Dresy